OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA „B” – 24 marca 2024 r.
1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 12.00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia.
2 Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas Drogi Krzyżowej ulicami naszej Parafii. Dziękuję społeczności Szkoły Podstawowej w Gąsocinie za przygotowanie poszczególnych stacji, rodzicom, grupom parafialnym oraz p. Edwardowi Światkowskiemu i osobom wspomagającym za profesjonalne nagłośnienie. Dziękuję również osobom niosącym krzyże.
3. Dziękuję Dyrekcji szkoły w Gąsocinie, nauczycielom, rodzicom i dzieciom za piękne palmy.
4. Zapraszam osoby chętne do pomocy przy dekoracji kościoła na Triduum Paschalne we wtorek na godz. 18.00.
W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia. Zachęcam do Duchowej adopcji dziecka poczętego . Przy wyjściu z kościoła są wyłożone foldery ze szczegółami akcji.
3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
4. W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.00. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (ciemnicy). Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
5. W Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Za pobożny udział w adoracji Krzyża podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, Gorzkie żale o godz. 21.00. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu potraw mięsnych, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.
Ofiary składane tego dnia na tacę podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
6. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej o godz. 18.00 jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Błogosławienie pokarmów będzie o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i w Ślubowie o 12.30.Woda zostanie poświęcona rano. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pana Jezusa. Zapraszam strażaków, ministrantów, całe rodziny z młodzieżą i dziećmi. Program adoracji wywieszony w gablocie. Postarajmy się, zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się na adoracji.
7. Rezurekcja o godzinie 6.00. Bardzo proszę o przybycie asystę procesyjną, panów strażaków, dziewczynki do sypania kwiatami. Następne Msze Św. o godz. 10.15 i 12.00.
8. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się poświęconym jajkiem i składanie życzeń.
9. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
10. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa.
Bóg zapłać ofiarodawcom i Wszystkim, którzy wykazali dobrą wolę i podjęli się trudu zbierania ofiar!
11. Jest do nabycia aktualny numer Tygodnika „Gość Niedzielny” a w nim: dodatek, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Jest też „Mały Gość”, a w nim: Plakat z obrazem Jezusa Miłosiernego.
12. Po Mszy św. uczniowie otrzymają obrazki, pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.
Program adoracji przy Grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę:
9.00 – 10.00 CICHAWY, KAŁĘCZYN
10.00 – 11.00 KOŹNIEWO ŁYSAKI, ŚLUBOWO MAJĄTEK, ŚLUBOWO WIEŚ
11.00 – 12.00 SOBOKLĘSZCZ OSIEDLE, SOBOKLĘSZCZ WIEŚ, SOBOKLĘSZCZ KOLONIA, KOL. GĄSOCINA
12.00 – 13.00 UL. LEŚNA, BRZOZOWA, PUŁTUSKA, KOLEJOWA
13.00 – 14.00 UL. POLNA, BŁOTNA, 3 MAJA
14.00 – 15.00 NOWE OSIEDLE, UL. DŁUGA
15.00 – 16.00 UL. DWORCOWA, OGRODOWA, NISKA, GRANICZNA
16.00 – 17.00 UL. CIECHANOWSKA, NASIELSKA, PŁOŃSKA, ZACISZE
17.00 – 18.00 JANÓWEK, UL. STRAŻACKA, UL. GŁÓWNA
Poświęcenie pokarmów o godz.: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 w Ślubowie o 12.30