OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 sierpnia 2023 r.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dziewiętnasta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia. Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.

2. W poniedziałek 14 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, Patrona naszej Parafii, a we wtorek 15 sierpnia będziemy przeżywali nasz odpust parafialny ku czci św. Maksymiliana, a także Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jest to święto nakazane, dlatego obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy św. tak jak w każdą niedzielę. Ponieważ sporo wiernych po procesji obchodzi tzw. „ofiarę”, to także i w tym roku będzie taka możliwość i każdy otrzyma pamiątkowy obrazek. Nie będzie obrzędu całowania relikwii tylko obchodząc „ofiarę” pokłonimy się relikwiom św. Maksymiliana Naszego Patrona..

Błogosławieństwo ziół i kwiatów będzie w tym dniu na każdej Mszy św.

Na odpust serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Gości przebywających na terenie Parafii, dzieci, młodzież, Strażaków, Asystę Procesyjną, Dziewczynki sypiące kwiatami, ministrantów, scholę „Soli Deo”, chór.  W tym dniu Sumę odpustową odprawi i kazanie wygłosi ks. Piotr Adamiak student KUL. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Suma odpustowa z procesją o godz. 12.00.

3. We wtorek przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

4. Tradycyjnie 6 sierpnia wyruszyła z Płocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.  Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, zachęcam do duchowej łączności z pielgrzymami. Codziennie od 6 do 14 sierpnia po Mszach Św. o godz. 18.00 modlimy się za pielgrzymów i śpiewamy Apel Jasnogórski.

5. 19 sierpnia (sobota) przez naszą parafię będzie przejeżdżała i zatrzyma się na odpoczynek w godz. 12.00 – 13.00 rowerowa pielgrzymka z Przasnysza do Częstochowy. Będzie ok. 60 osób. Pielgrzymi zatrzymają się w Soboklęszczu u P. Teresy i Ryszarda Gilert. Przyjmijmy ich gościnnie przygotowując poczęstunek. (Ciasta napoje, możemy dostarczyć na godz. 11.00)

6. Bóg zapłać p. Januszowi za prace w kościele.

7. W Sońsku przy kościele w budynku parafialnym funkcjonuje zakład pogrzebowy.

8. Bóg zapłać za ofiary na nasze prace parafialne w minionym tygodniu: 200 zł.

9. Jest do nabycia aktualny numer Tygodnika „Gość Niedzielny”, a w nim: podsumowanie Światowych Dni Młodzieży.

10. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów euro.

Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o wsparcie.

Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15 sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Podobne wpisy