OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA „B” – 11 lutego 2024 r.

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynający się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…

2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

4. Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców.

5. Dziś II niedziela miesiąca – ofiary składane na tacę przeznaczamy na nasze prace parafialne – Bóg zapłać!

6. W najbliższą środę, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 10.00 i 17.00.

7. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw, wesel i dyskotek i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

8. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

W piątki Wielkiego Postu – Droga Krzyżowa: o godz. 17.00, a Msza Święta wieczorna po Drodze Krzyżowej.

9. W niedziele Wielkiego Postu – Gorzkie Żale, za tydzień przed Mszą św. o godz. 8.00.

10. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież (kandydaci do sakramentu bierzmowania) i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

11. Dziękuję serdecznie za ofiary złożone na kościół z okazji kolędy. Bóg zapłać za ofiary, dziękuję wszystkim, którzy mnie wozili. Dziękuje za posiłki – Bóg zapłać!

12. Jest do nabycia aktualny numer tygodnika „Gość Niedzielny”, a w nim: Jak dobrze przeżyć rozpoczynający się w tym tygodniu Wielki Post.

Jest też Gość Extra poświęcony tematom związanym z Wielkim Postem.      Cena 14 zł.

13. Po Mszy św. uczniowie otrzymają obrazki, pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

14. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Helena Żebrowska. Polećmy ja miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…

15.

WESPRZYJ UKRAINĘ 2024
Uprzejmie proszę, aby Apel abp. S. Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, odczytać wiernym w niedzielę 11 lutego 2024 r., podczas każdej Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Odpowiadając na prośbę ks. abp. Gądeckiego i Caritas Polska, zarządzam zbiórkę ofiar do puszek na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, w Środę Popielcową 14 lutego 2024 r., po Mszach św.

Płock, dnia 9 lutego 2024 r.

† Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

Podobne wpisy