OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKANOCY „B” – 28 kwietnia 2024 r.

1. Alegoria o winnym krzewie przypomina, jak ważne dla Jezusowego ucznia jest trwanie w zjednoczeniu ze swoim Mistrzem. Pamiętajmy o tym zawsze i wszędzie i nie zapominajmy nigdy o codziennej modlitwie i coniedzielnej Eucharystii, bo stąd czerpiemy siłę do pięknego i uczciwego życia.

2. Dzisiejsza – ostatnia niedziela kwietnia jest Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa owocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży.

3. Zapraszam do modlitwy w intencji Europy w dniu święta jej patronki, Świętej Katarzyny Sieneńskiej. Msza Święta o godz. 18.00. Naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, w przypadający tego dnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

4. W środę w Ślubowie przeżywamy Odpust ku czci św. Józefa Rzemieślnika. Tego dnia suma o godz. 12.00 z procesją zostanie odprawiona w kaplicy w Ślubowie. Mszę św. odprawi i kazanie wygłosi Ks. kan. Ryszard Berk – proboszcz Parafii w Łopacinie.

5. W środę rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela. W naszej świątyni nabożeństwo majowe w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. W niedzielę o godz. 8.05. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.

6. W środę przypada też Święto Pracy. Naszą modlitwą wspieramy wszystkich pracowników i pracodawców, aby podejmowali uczciwie swoje obowiązki. Modlimy się również za wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy, aby znaleźli godne zajęcie i mogli zapewnić byt swoim bliskim.

7. We wtorek, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej.

8. W piątek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. To także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Królowej Polski wypraszać Bożą opiekę dla całego naszego narodu, szczególnie dar jedności i wzajemnego szacunku.

9. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

Pierwszy czwartek miesiąca. Jak pamiętamy, jest to dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii na Mszy św. o godz. 18.00.

Pierwszy piątek miesiąca, dzień poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pierwsza sobota po Mszy Św. o godz. 18.00 Nabożeństwo Majowe. 

Za tydzień I niedziela miesiąca po Sumie procesja. Zapraszam asystę procesyjną i dziewczynki sypiące kwiatami.

10. W sobotę przypada wspomnienie Świętego Floriana, męczennika, patrona strażaków.

11. W poniedziałek o godz. 16.15 próba dla dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św.

We wtorek o godz. 16.30 próba dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.

12. Bóg zapłać za naprawienie ławki przed kaplicą w Ślubowie.

13. Bóg zapłać nowożeńcom P. Klaudii i Damianowi Słobodzian za kwiaty, które zdobią Kaplicę w Ślubowie.

Jest do nabycia aktualny numer Tygodnika „Gość Niedzielny”, a w nim: rozmowa z rodzicami Heleny Kmieć, świeckiej misjonarki zamordowanej 7 lat temu w Boliwii.

Jest też „Mały Gość” a w nim: Sanktuaria Maryjne Europy

10. Po Mszy św. uczniowie otrzymają obrazki, pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Słowo zachęty Biskupa Płockiego do udziału w nabożeństwach majowych

Drodzy Diecezjanie!
160 lat temu, po upadku powstania styczniowego, biskup płocki Wincenty Chościak Popiel wydał list pasterski, w którym ustanowił w naszej diecezji nabożeństwo majowe do Matki Bożej i prosił, by gromadzić się w kościołach na śpiewie Litanii loretańskiej oraz rozmyślaniu o życiu Jezusa i Maryi.

Niech ta rocznica zachęca nas do udziału w nabożeństwach majowych w naszych kościołach, kaplicach, przy krzyżach i figurach przydrożnych, a także w naszych domach.

Biskup Popiel prosił, by na nabożeństwo majowe przychodzili zwłaszcza rodzice i modlili się w intencji dzieci i młodzieży. Ta intencja jest także dziś bardzo aktualna. Myślimy szczególnie o maturzystach i rozeznających powołanie życiowe, aby nie bali się wyboru małżeństwa, by byli także otwarci na życie kapłańskie, zakonne i misyjne. Zjednoczmy się także we wspólnym błaganiu w intencji poszanowania życia ludzkiego, odmawiając modlitwę, którą zostawił nam św. Jan Paweł II.

Bardzo dziękuję Wam za pięknie przyozdobione w maju krzyże, kapliczki i figury. Jest to wyrazem naszej wiary w Boga, który przez te znaki kultu przypomina nam, ze jest pośród nas obecny na drogach naszego życia.

Na czas majowej modlitwy wypraszam Wam, przez wstawiennictwo Matki Jezusa Chrystusa, Boże błogosławieństwo!


Bp Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

Podobne wpisy