OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA „B” – 28 stycznia 2024 r.

1. Ukazany w dzisiejszej Ewangelii Jezus budził lęk i zdumienie wśród słuchających Go i będących świadkami znaków, które czynił. Dzisiaj również Jego Ewangelia spotyka się z różnym przyjęciem; my jednak pragniemy przyjmować ją wciąż otwartym sercem i na co dzień ją wypełniać.

2. To ostatnia niedziela stycznia, w którą przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.

3. W tym tygodniu przypadają czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać.

4. Od czwartku 1 lutego Msze św. wieczorne w tygodniu o godz. 17.00.

5. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 9.00 i 17.00. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać. Z racji pierwszego piątku miesiąca, okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi świętej od godz. 16.30.

6. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składane w to święto ofiary przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.

7. Zapraszam we wtorek na godz. 18.30 do pomocy przy rozebraniu dekoracji świątecznej.

8. W sobotę, 3 lutego, wspominamy Świętego Błażeja. To również pierwsza sobota miesiąca, po Mszy wieczornej Litania do Matki Bożej.

9. W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Dzieci przygotowujące się do Komunii Świętej i młodzież do bierzmowania prosimy o przygotowanie indeksów, a innych o zeszyty od religii.

10. Dziękuję serdecznie za ofiary złożone na kościół z okazji kolędy. Bóg zapłać za ofiary, dziękuję wszystkim, którzy mnie wozili. Dziękuje za posiłki – Bóg zapłać!

11. Taca z dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na budowę Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. Bóg zapłać!

12. Jest do nabycia aktualny numer tygodnika „Gość Niedzielny”, a w nim: czy warto rezygnować z zadawania uczniom pracy domowej.

Jest też Mały Gość a w nim: Guzik z pętelką na ferie.

13. Po Mszy św. uczniowie otrzymają obrazki, pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO 2 LUTEGO 2024 R.
Obchodząc kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego chcemy dziękować wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że Bóg jest miłością. Współczesny świat tak bardzo potrzebuje tej miłości. Potrzebujemy miłości ofiarowanej, miłości płynącej ze szczerego serca. Taką właśnie miłością obdarza nas Jezus przez osoby Jemu oddane.Zapraszam na uroczystą Eucharystię do bazyliki katedralnej w Płocku w dniu 2 lutego 2024 r. o godz. 10.30 wszystkie osoby konsekrowane z naszej diecezji: Kapłanów zakonnych, Siostry i Braci zakonnych, Dziewice i Wdowy konsekrowane, oraz każdego z Was drodzy Diecezjanie. Po Mszy Świętej spotkamy się w Opactwie Pobenedyktyńskim na tradycyjnej siostrzanej i braterskiej agapie. Powierzam Was Chrystusowi – Światłości Świata, Matce Bożej Gromnicznej i Świętemu Józefowi. Liczę na wspólną modlitwę i spotkanie i z serca Wam błogosławię.Płock, dnia 15 stycznia 2024 r.                   † Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

Podobne wpisy