Ogłoszenia z dnia 25 marca 2018 r.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 25 marca 2018

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.
  2. Dziękuję dyrekcjom naszych szkół. Nauczycielom, wychowawcom, katechetom, dzieciom, młodzieży, wszystkim dorosłym za liczny udział w rekolekcjach wielkopostnych, za korzystanie z Sakramentu Pokuty. Dziękuję p. dyrektor Beacie Żukowskiej, nauczycielom i dzieciom Szkoły Podstawowej za piękne palmy, za Waszą obecność na procesji – serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję też p. Ewelinie Żebrowskiej i uczniom oraz p. Krzysztofowi Wierzbowskiemu i młodzieży naszego gimnazjum za przygotowywanie i prowadzenie Dróg Krzyżowych – Bóg zapłać.

W piątek odbyła się środowiskowa Droga Krzyżowa ulicami Gąsocina. Serdecznie dziękuję za bardzo liczny udział. Dziękuję Dyrekcjom Szkół: Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjalnymi w Gąsocinie, i Szkole Podstawowej z oddziałami Gimnazjalnymi w Kałęczynie, dziękuję Nauczycielom, Wychowawcom, Katechetom, dziękuję Dzieciom i Młodzieży oraz dorosłym za prowadzenie rozważań. Dziękuję P. Światkowskiemu za nagłośnie, policji za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem. Wszystkim, którzy mieli jakikolwiek wkład w przygotowanie – Bóg zapłać!

1. Od poniedziałku Msze św. w tygodniu o godz. 18.00.
  2. W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.00. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (ciemnicy). Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  3. W Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, Gorzkie żale o godz. 21.00. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.
  4. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Błogosławienie pokarmów będzie o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i w Ślubowie o 12.20. Poświęcenie wody przed kościołem o godzinie 9.00. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Zapraszam strażaków, całe rodziny z młodzieżą i dziećmi. Program adoracji wywieszony w gablocie. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się na adoracji.
  5. Rezurekcja o godzinie 6.00. Bardzo proszę o przybycie asystę procesyjną, panów strażaków, dziewczynki do sypania kwiatami. Następne Msze Św. o godz. 10.15 i 12.00.
  6. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
  7. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 11.35.
  8. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.
  9. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.
  10. Możemy nabywać baranki wielkanocne do koszyczka ze święconką w cenie 5 zł. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na działalność charytatywną Caritasu. Bóg zapłać za wsparcie tej akcji Caritasu!
  11. Z okazji Świąt Wielkanocnych mamy również nasze parafialne karty świąteczne. Cena jednej karty wynosi 1 zł. Są dwa wzory. Zachęcam serdecznie do nabywania. Jest to dla nas, jako parafian, piękna pamiątka i może również służyć, jako prezent do wysłania dla bliskich i znajomych.
  12. Możemy również nabywać piękna książkę „Wszystko o Jezusie z Nazaretu”. Biblia, Historia, Wiara, relacje św. Mateusza i św. Łukasza o dzieciństwie Syna Maryi, historia życia Nazarejczyka, opowiadania o zmartwychwstaniu, pierwsi wierzący, galeria obrazów i quiz wiedzy o Jezusie z Nazaretu. Cena wydrukowa to 15 zł. ale dla parafian możemy ją nabywać za 10 zł.
  13. Bóg zapłać za ofiary na nasze prace parafialne w minionym tygodniu: 100 zł., 50 zł.,
  14. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa.Bóg zapłać ofiarodawcom i Wszystkim, którzy wykazali dobrą wolę i podjęli się trudu zbierania ofiar!
  1. Jest do nabycia aktualny numer Tygodnika „Gość Niedzielny” a w nim: Co to jest Triduum Paschalne oraz jak je owocnie przeżyć?

18. Jest też „Mały Gość” a w nim: kalendarz na Triduum Paschalne.

19. Po Mszy św. dzieci otrzymają obrazki (pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.)

1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Jadwiga Korduleska. Polećmy ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.